Історія Боянського ліцею №1

Перша школа в селі Бояни заснована 1820 року, в ній на той час навчалося близько 15 дітей віком 7-10 років. Документальне підтвердження заснування школи міститься у «Щорічнику початкової освіти Чернівецької області на 1929 рік», затвердженого головним інспектором Е.Сахляну (на румунській мові), що знаходиться в Державному архіві Чернівецької області.

В 1839 році, за сприяння онука молдавського літописця Іоана Некулче було побудоване нове приміщення для школи з 3 класними кімнатами. Станом на 1850 р., школу відвідувало вже 429 дітей.

Навчання у школі велося на румунській мові з використанням старої слов’янської абетки. Однак, з середини ХІХ ст. у шкільному навчальному процесі почали використовувати латинській алфавіт при написанні румунською мовою.

Цікавим є той факт, що найкращою оцінкою в школі була «1», а найгіршою – «5». У школі вивчались такі предмети як письмо, виразне читання, священна історія (основана на Біблії), історія Австрії, німецька мова, математика цілих чисел (усно), православна релігія, спів, гімнастика. Увесь навчальний процес у школі здійснювався на основі релігійних догм, принципів поваги до Імператора, дотримання державних законів, терпимості до осіб іншого віросповідання, т.д. Австрійський період в історії школи був перерваний І світовою війною.

Румунський період розвитку школи розпочався у 1919 році. Для цього періоду характерним є те, що найкращою оцінкою за поведінку була «10», а найгіршою – «1», а учні в яких річні оцінки були нижчі «5» - залишались у тому ж класі для повторного курсу. В школі панувала сувора дисципліна, фізичні покарання учнів і методи примусу. Сільські органи влади були наділені правом штрафувати батьків тих учнів, що ухилялись від відвідування школи або погано поводилися. Штраф міг коливатись від 200 до 500 лей.

В 1920 році була побудована нова школа, що мала 6 класних приміщень і 3 приміщення для проживання директора.

Початкова школа була безкоштовною. Вивчали читання, письмо, граматику, каліграфію, арифметику, релігію (вона викладалась релігійними служителями), рукоділля, гімнастику, спів. У 5-7 класах вивчалися такі предмети як історія румунів, географія Румунії та світу, фізика, хімія, основи виробництва.

Довоєнний радянський період в історії розвитку школи розпочався 01.09.1940 року. Даний період характеризується переведенням навчального процесу на молдавську мову на основі кирилиці. В даному періоді почала діяти вечірня школа, яку були зобов’язані відвідувати юнаки віком 15-19 років для вивчення російської мови, необхідної для проходження ними військової служби, та всі бажаючі до 50 років. Були відмінені фізичні покарання учнів, змінюється звертання учнів до вчителів, вводиться практика домашнього відвідування учнів вчителями, вводяться в обіг російськомовні книжки. Створюється піонерська кімната з піонерською атрибутикою.

Даний період закінчився з початком радянсько-німецької війни 22 червня 1941 року. З початком цієї війни була відновлена румунська модель навчання, що проіснувала до березня 1944 року. Зі звільненням 25 березня 1944 року села Бояни була відновлена радянська модель школи та розпочався післявоєнний радянський період розвитку школи.

Цей період характеризується переводом навчального процесу на російську мову. Проте, через три роки завдяки зусиллям директора школи українця І.Ткача навчання в школі було відновлено на молдавській мові з використанням кирилиці.

В навчальному процесі велике значення приділялось комуністичному вихованню дітей та молоді через залучення їх у діяльність організацій юних ленінців: жовтенят, піонерів, комсомольців.

В січні 1965 року приміщення школи згоріло і вже у вересні 1965 було здано в експлуатацію нову 3-поверхову школу.

В школі існував музей села Бояни, створений зусиллями вчителів та учнів під керівництвом Гельмана Е.Й. При школі працював інтернат, де проживали учні з сусідніх сіл, що продовжували навчання в старших класах нашої школи. Працювали шкільні трудові майстерні, бібліотека, їдальня, спортзал і стадіон, музикальна школа, різні гуртки і спортивні секції, тир, проводились спортивні ігри, екскурсії в різні міста СРСР.

З проголошенням незалежності України у 1991 році розпочався сучасний період в історії розвитку школи.

Цей період характеризується переходом на румунську мову викладання з латинським правописом. Директорами школи в цей період були Георгій Аурелович Деменчук (1993-1997); Олена Константинівна Фока (1998-2009); Анжела Василівна Бота (з 2009). З 2003 року, школа стала двомовною: відкрилися паралельні класи з українською і румунською мовами навчання. В школі налічується 27 кабінетів, із яких 2 кабінети інформатики. Є гарний спортивний зал, кухня і шкільна їдальня, буфет. В школі, яка є 11-ти річною, навчається в 2011-2012 навчальному році 405 учнів денної школи (із яких 132 – в початкових класах) та 107 у вечірній школі. Педагогічний колектив Боянської ЗОШ І-ІІІ ст. налічує 62 особи, більшість з яких є випускниками нашої школи.

За 191 рік існування, школу закінчили тисячі випускників (переглянути альбом).

Боянська ЗОШ має не тільки багате минуле, творче сучасне, а й широку перспективи розвитку у майбутньому.

Детальний огляд історії школи – у додатку.

ВІДЕОАРХІВ

відео 1

відео 2

відео 3

відео 4

відео 5

відео 6

Кiлькiсть переглядiв: 1167

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.